Bloggerde domain kullanımı-ihs

Uzun süredir almak istediğim ve bir türlü zaman bulamadığım domainimi almış bulunmaktayım. Peki nasıl yönlendirdim  www.hbastepe.com 'u Blogger'a ?
Anlatacağım ayarlar size biraz karışık gelebilir ama sırasıyla yaptığınızda Blogger blogunuz için domaini sorunsuz kullanabildiğinizi göreceksiniz..İşte ihs.com.tr için ayarlar..:
-İhs.com.tr ye girip kullanıcı girişi yapın.
-Kontrol paneliniz açılacak.En üst sol taraftaki Alan Adlarım a tıklayın.
-Domain listesi çıkacak.Domaininizin sağındaki Yönet butonuna tıklayın.
-Muhasebe işlemleri başlıklı sayfa çıkacak biraz aşağı indiğinizde yönetim işlemleri bölümünü göreceksiniz.
-Yönetim işlemleri bölümünde DNS Zone logosu var o logoya tıklayıp DNS Zone sayfasını açın.
-Dns Zone yi aktif etmek için sayfanın üsttündeki belirtilen bölüme tıklayın.
-Dns Zone aktif olunca artık CNAME kaydını girebiliriz demektir.
-DNS Zone sayfasının alt tarafındaki yeni dns kaydı ekle bölümündeki açılır menüden CNAME yi seçin.
-Altta yeni cname kaydı ekle bölümü açılacak orada domain adı giriniz bölümüne www yazın sonra bir cname giriniz bölümüne ghs.google.com yazıp sağdaki devam butonuna tıklayın.Bu işlem bitti.
-Şimdi tekrar cname kaydı eklememiz gerekiyor.Tekrar yeni dns kaydı ekle bölümündeki açılır menüdencname yi seçin.Sonra altta açılacak olan yeni cname ekle bölümünde bu sefer domain adı bölümünü boş bırakın bir cname ekle bölümüne tekrar ghs.google.com yazın.Bu cname kaydını eklesenizde olur eklemesenizde.Ama eklerseniz blogunuza www yazmadan sadece domain adınızlada girilebilir.Eğer eklemezseniz doamin adresinizin başına www yazmadan (mesela: hbastepe.com) blogunuza girilemez, sayfa görüntülenemez..İllaki www yazılması gerekir (mesela www.hbastepe.com)
-İhs de yapacağımız işlemler bitti.Şimdi Blogger kontrol panelinize girin blogunuzun ayar bölümüne giriş yapın.Üstteki Yayımlanıyor a tıklayın. Şuna geç: özel etki alanı yazısına tıklayın.Domain almanızı isteyecek ama sizin elinizde domaininiz zaten olduğu için sağdaki Zaten bir etki alanına sahip misiniz? Gelişmiş ayarlara geçiş yapın a tıklayın.Etki alanınız yazısının karşısındaki bölüme http://www.domainadiniz.com/veya http://www.domainisminiz.net/ gibi linki tam bir şekilde yazıp ayarları kaydet butonuna tıklayın.Tıkladığınızda açılacak bölümde hbastepe.com etki alanını www.hbastepe.com etki alanına yeniden yönlendir diye bir yazı çıkar onunda solundaki kutucuğu işaretleyip tekrar kaydet deyin.

İşte bu kadar.Artık yeni domaininizi Blogger blogunuzda kullanacaksınız.

Yorumlar

  1. .com lu bir alan adını kaydetmiştim adıma zamanında... şimdi blogger'a bu şekilde yönlendirme yapabilir miyim yani? tşk.

    YanıtlaSil
  2. Tabi ki yapabilirsiniz. Alan adınızı aldığınız siteden yönledirebilirseniz çok kolay olur. Eğer bu özellik yoksa Dnspark tan yine kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

    YanıtlaSil
  3. Allah razı olsun hocam. Güzel bir yazı. Çok işime yaradı. Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın.Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın.