Chrome ile sesli arama yapın !

Bu gün reklamlarda Google sesli arama sistemi dikkatimi çekti. Hatta baya bi hoşuma gitti. Reklam Turkcell'in. Belki görmüşsünüzdür, Avrupa Yakası reklamı. Google'ın bu yeni uygulaması teknolojinin ne kadar ileriye gidebileceğinin bir kanıtı bence.

Bu uygulama Android işletim sistemine sahip telefonlarda ve İphone telefonlarda çalışıyormuş. Malesef benim 5800 desteklemiyor daha :( Çok denedim ama olmadı.Madem ben bu uygulamayı telefonda kullanamıyorum, o zaman bilgisayarda kullanmalıyım. Kesin kullanmam lazım, çünkü böyle şeyleri(yeni teknolojileri) hayal ederim hep.

-"Acaba şunu yaparlar mı?"
-"Şunu kesin yapamazlar :) "
-"Ya abi onu bırak, o bir hayal..."
-"Bunlar ne a.." :)

Neyse, ben bunu biraz araştırdım ve yapılabilirliğini öğrendim. Mutlu oldum tabi :] Hem de çok basit. Sadece küçük bir eklenti ile sesle arama yapabiliyormuşuz! Kendi sesimiz. Şimdi kuruluma geçelim.

Gerekenler :
  • Bir adet Google Chrome versiyon 10.x.xxx.x (diğerlerinde de çalışabilir) buradan indirebilirsiniz.
  • Ve şu eklenti. Siteye girin ve videonun hemen sağındaki bölümden yükle düğmesine tıklayın.
  • Kurulum bittikten sonra şu adımları uygulayın:
  1. Eğer Chrome'u çalıştırıken başlat menüsünde, masaüstünde veya hızlı başlatta kullanıyorsanız sağ tıklayıp özellikler penceresini açın.
  2. Chrome görev çubuğunda ise shift tuşu ile beraber sağtıklayın özellikler penceresini açın.
  3. Açılan özellikler penceresinde Chrome'un hedef adresinin sonuna şu adresi ekleyin.
--enable-speech-input

Hedefteki adresle, sonuna eklediğimiz adres arasında bir boşluk olmalı.
  • Mikrofan şart hacı !
  • Ha bir de Google Chrome Türkçe olmalı
  • Yeniden başlatmayı da unutma.
Artık side sesle arama yapabilirsiniz. Çok basitmiş dimi? Ben denedim, %100 doğru çalışmasa da %90 doğru sonuçlar çıkarıyor. Video çekip koyacaktım ama vaktim kalmadı bugün.  Bu sistem hiç bir garanti vermiyor. Sorumlulukta kabul etmiyormuş. Bende kabul etmiyorum. Sonra senin yüzünden tarayıcım çöktü demeyin.

Yorumlarınızı eksik etmeyin.Arama sonuçları:
Google Chrome sesle arama, Arama, ses tanıma, tarayıcı, android ses tanıma,İphone ses tanıma, chrome, chrome eklenti, eklenti, voice, google chrome voice, avrupa yakası, burhan, turkcell, turkcell reklamı, avrupa yakası reklamı, Avrupa Yakası reklamları, Yeni teknloji, Google Chrome sesle arama, Arama, ses tanıma

Yorumlar