Sitenize 2 alternatif sayaç

whos.amung.us
Herkese merhaba. Bu yazımda herkesin bildiği bir özelliği anlatacağım. -Herkes biliyorsa neden anlatıyorsun? Güzel bir soru :) Şimdi internetle yeni tanışan yani bir site,blog açan kişiler sitelerine kimler girmiş, o anda kaç kişi online görmek isterler. Yani bilmeyenlerinde olduğunu düşünerekten yazmak istedim bu yazımı. İlk olarak Dünyaca ünlü bir sayaçtan bahsedelim. "whos.amung.us" Kullanışlı, birden çok alternatifi bulunan bir sayaç. Kullanıcı sayısı da oldukça fazla. Bu sayacı web sitenize veya blogunuza eklemek çok basit. Nasıl mı? 
Yapmanı gereken whos.amung.us adresine gidip Hemen Başlayın bölümünden, sitenizin neresinde yer almasını istiyorsanız ona göre ayarları yapıp, kodu kopyalamanız. Ve sitenizin kod bölümüne kopyaladığınız bu kodları yapıştırmanız. Eğer blogger'a  eklemek istiyorsanız, bloğunuzun yönetim paneline girip, sırasıyla Tasarım > Widget ekle > Html/java script tıklayın ve kopyalamış olduğunuz kodları yapıştırın. Widgeti istediğiniz yere ekleyebilirsiniz. Üstelik bu servis ücretsiz. Bunun gibi birçok servis var ama en yaygın olanı bu.

Sayyac.com
Birde sayyac.com var. Bu servis ise sitenize gelen ziyaretçilerin bilgilerini detaylı bir şekilde size yansıtıyor. Üyelik gerektiren bir servis. Eğer ücretli üye olursanız, gelen rapoları sadece siz görebiliyorsunuz yani gizli. Ücretsiz üyelik ise bilgileri herkes görebiliyor.

Türk'lerin yaptığı ve geliştirdiği servis. Kullanmanızı tavsiye ederim. Nasıl kullanıcaz peki? sayyac.com adresine girip üye oluyorsunuz ve size verilen kodu, yukarıda anlattığım şekilde istediğiniz yere yapıştırıyorsunuz. Bu diğeri gibi online olanları göstermiyor. Sadece logosu çıkıyor sitenizde. Ücretsiz üye iseniz logoya tıklayan herkes kimlerin geldiğini görebiliyor. 

Şimdilik bu kadar, yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşçakalın..

Yorumlar