Bana Kaderin Bir Oyunumu Bu?

Garip olan ne biliyor musun? Bir ay boyunca çalışman, seni bir ay boyunca doyurmaması. Ne için çalışıyoruz? Neden çalışıyoruz? İhtiyaçlarımızı karşılayabilmek için dimi. Eğer çalışıpta gereken ihtiyaçlarını karşılayamıyorsanız bir yerde bir sorun var demektir.

"İşin var ne güzel, çalış işte. İş arayıpta bulamayanlar var.." Tamam kabul. İş bulamayanlar da var ama ben işimde mutlu değilim ki.. Arkadaşım aldığım para ortada, verdiğim kira ortada, açık öğretim harç miktarı ortada. Kayıt olduktan sonra alınacak kitaplar belli değil. Onların fiyatı nedir, ne değildir bilmem. Benim tek bildiğim, aldığım ücretin bana sadece bazı giderlerimi karşıladığı ve çoğu giderimi karşılayamadığıdır.

Neymiş efenim herkes başlarken böyle başlamış, sonra artarmış falan filan. Gecem belli değil, gündüzüm belli değil. Ne zaman ne iş çıkacağı meçhul. Ee şimdi sen bu elemanına o kadar ücret verirsen, eleman bulmakta sıkıntı çekersin. Bu iş te çalışanlar en fazla dört sene çalışıp işi bırakıyolar. Dedikleri ise; Yeter bu kadar rezillik, bu şirkette çalışanlara değer verilmiyor. Şimdi şurada çalışıyorum saatim belli kafam rahat diyor. Bence bu kadar uzun çalışma sebepleri ücretin yavaş yavaş arttırılması ve paranın tatlı gelmesi. Ha bir de altında şirket arabası var kendi işini yapıyormuşsun gibi çalışıyorsun. Kimse olmuyor başında. İşte bizim işinde en güzel tarafı bu zaten.

Yani demek istediğim sadece Türkiye'de mi çalışanlara verilmesi gereken değer verilmiyor, yoksa bu olay tüm Dünya'da mı aynı. Ya da bütün sorun bende mi? Oturup bir sene boyunca adam gibi kpss ye çalışıp kadrolu bir işe girmek varken, maaş aldığında üzüldüğün pişman olduğun ve de hiç mesleğim olmayan bir işte çalıyorum...

Yorumlar

  1. Biraz geç bir yorum fakat söylemek istediğim bir şey var. Sorun hiç kimsede değil, sorun sistemde. Patronlar da, çalışanlar da bu sistemin çarklarını oluşturuyorlar. Patron kendine göre haklı, işçi kendine göre. Şu an bu düzene alternatif olacak hiçbir şey yok maalesef insanlar buna mecbur bırakılıyor ve çalışacağım diye gecesini gündüzüne katarken, yaşamak için geldiği hayatı kaçırıyor. Umarım istediğiniz gibi bir iş bulursunuz.

    YanıtlaSil
  2. Değerli yorumunuzla yazıma güzellik kattınız Ali bey. Teşekkür ederim. Gerçekten dediğiniz gibi yaşamak için geldiğimiz şu hayatı kaçırıyoruz..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın.Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın.