Dmoz (Açık dizin Projesi)

İki gün önce web’deki en büyük ve en kapsamlı, insanlar tarafından düzenlenen dizin olan Dmoz'a sitemin geleceği açısından başvurdum. Bugün sorduladım ve gördüm ki kayıt süreci bitmiş, sitem incelenmiş ve eklenmiş.

Şimdi gelelim bu Dmoz denilen olaya nedir ne değildir? Bunun için en güvenilir kaynak olan Dmoz'un Türkiye bloğunda neler varmış;Açık Dizin Projesi Web’deki en büyük ve en kapsamlı, insanlar tarafından düzenlenen dizindir. Dünyanın her tarafından katılımda bulunan geniş bir gönüllü editörler topluluğu tarafından inşa edilmiştir ve varlığı onlar tarafından sürdürülmektedir.

www.dmoz.org adresinden erişilebilen DMOZ, Açık Dizin Projesi (Open Directory Project) adıyla ve ODP kısaltmasıyla da anılmaktadır.

Web Cumhuriyeti
Web şaşırtıcı bir hızla büyümeye devam ediyor. Otomatik arama motorları, arama sorgularına işe yarar sonuçlarla cevap vermekte giderek daha yetersiz kalıyorlar. Ticari dizin siterinin maaşlı editör kadroları başvuruları değerlendirmeye yetişemiyor ve dizinlerin kalitesi ve kapsamı daha da kötüye gidiyor. Bağlantılar çürümeye yüz tutuyor ve internetin büyümesine ayak uyduramıyorlar.

İnternetin olağanüstü büyüyüşüyle savaşmak yerine, Açık Dizin, internetin kendisini organize etmesi için gereken yöntemi sunuyor. İnternet büyüdükçe net vatandaşlarının sayısı da artıyor. Bu vatandaşların her biri web’in küçük bir kısmını organize edebilir, kötü ve kullanışsız olanları atıp sadece en iyi içeriği tutarak bunu nüfusun geri kalanına yeniden sunabilirler.

Web’in Belirleyici Kataloğu
Açık Dizin, 20. yüzyılın en önemli editör/katılımcı projelerinden bazılarının adımlarını takip ediyor. Nasıl ki Oxford İngilizce Sözlük gönüllülerin çabalarıyla belirleyici bir sözlük olmuşsa, Açık Dizin de Web’in belirleyici kataloğu olmak için onun izinden gidiyor.

Açık Dizin, Açık Kaynak hareketinin ruhunu taşıyarak kurulmuştur ve %100 özgür ve bedava olan tek büyük dizindir. Dizine site göndermek ve/veya dizinin verilerini kullanmak için ücret talep edilmemektir ve hiçbir zaman edilmeyecektir. Açık Dizin verileri, özgür kullanım lisansımıza uymayı kabul eden herkesin serbest kullanımına sunulmaktadır.

İnternet Beyni
Açık Dizin, insanlar tarafından sınıflandırılmış Web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veritabanıdır. İnternet kullanıcılarından oluşan editör kadrosu, Web’deki kaynakların keşfini sağlayan kollektif beyni oluşturur. Açık Dizin, Web’in en büyük ve en popüler arama motorlarının ve portallarının dizin hizmetlerini güçlendirmektedir. Bunlara Netscape Search, AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit ve daha yüzlercesi dahildir.


Yorumlar