Blogger'da Yorum Yapmak

Blogger yorum formu diğer sitelere göre biraz farklı. Bu yüzden yorum yapılma oranı düşüyor. Sadece textarea ve gönder butonu olsa bu oran artar tabi ki de. Ama yapılması gereken sadece bir teşekkür yorum ise, blogger'ın bu basit yorum formuna yorumunuzu yapıp yayınla butonuna basılmıyor. Acaba bu sadece benim yakındıpım bir olay mı yoksa herkesin genel sorunu mu ? Bir de şöyle bir şey var diğer sitelere yorum yaparsanız sizin sitenize yorum yapılır. Ben böyle karşılıklı olmasını istemiyorum. Arkadaş yararlandığın, faydalandığın bir yazı veya makale hakkında yapacağın bir yorum olmalı muhakkak. Neden bunu yapmak bu kadar zor geliyor. Ben mesela bilgi sahibi olduğum bir yazı hakkında görüşlerimi bildiririm. O konu hakkında ne düşünüyorsam üşenmeden yorumu mu yaparım. Benim yazdıklarıma yorum yapın demiyorum, neden yorum yapılmıyor onu merak ediyorum. 

Gelelim blogger yorum formuna. Blogger'da üç çeşit yorum formu vardır resimde görüldüğü gibi. 
Gömülü: Yayınlanan yazıların ve sayfaların alt kısmına gömülü olarak gelen yorum formu seçeneğidir. Üst kısmında yorum yazacağınız boş textarea bölümü, altında yorumlama biçimi ve en altta ise yayınla ve önizleme butonları bulunmaktadır. Genel olarak kullanılan ve yaygın bir formdur.
Tam sayfa: Yorum formunu Blogger'ın kendi sayfasında açtığı bir seçenektir. Sayfayı iki kısma ayırır. Sağ tarafta yorum yapacağınız alan ve altta yorum kimliği seçeceğiniz alan vardır. Sol tarafta ise yapılan yorumlar vardır. 
Açılır pencere: İsminden de anlaşılacağı gibi yorum formunu açılır bir pencere de size gösteren bir seçenektir. Tam sayfa yorum formunun tek sütunlu hali. 

Blogger'da yorumlama biçimleri: 

Google hesabı: Eğer google hesabınız varsa, giriş yaparak gerçek adınızla yorum yapabilirsiniz. Google anasayfasında bulunan araç çubuğu sayesinde oturumunuzu kolay bir şekilde açabilirsiniz ve oturumunuz açık kalabilir.En çok kullanılanı da budur.
LiveJournal, Wordpress, TypePad, AIM, OpenID : Bunlar ise alternatif. Yani bu servislerde hesabınız var ise kullanıcı adınızı girerek yorum yapabilirsiniz basit bir şekilde. Ama yoksa üzülmeyin daha kolay hatta en kolay yolu aşağıda.
Adı/Url: Adınızı ve varsa web sitenizin urlsini veya istediğiniz bir url yazıp yorum yapabilirsiniz. Yani yukarıdaki servislerde hesabınız bulunmuyorsa sadece adınızı yazıp yorum yapabilirsiniz. Benim önerim olan bu seçenektir.
Anonim: Yorum yapmanın en kolay yolu ve tanınmayan yolu. Yani bu seçeneği seçtiğinizde yaptığınız yorum anonim veya adsız ismi altında görünecektir. Tavsiye etmediğim bir seçenektir. Bunun yerine Adı/Url seçeneğini seçip sadece adınızı yazıp yorum yapmanız yeterli olacaktır.

Yorum yapmak sitenize backlink sağlar. Eğer Adı/Url seçeneğini seçip sitenizin urlsini yazarsanız, yaptınız yorum dahilinde kullanıcılar sizi merak edecektir ve Yorum nickinize tıklayacaktır. Bu olay size backlink sağlayacaktır. Nedir bu backlink? Kısacası Bir başka site tarafından sizin sitenizin linkinin verilmesidir. Yani arkadaşınızın sizi başkalarına tavsiye etmesidir. İşte yorum yapmak ta bu olaya katkıda bulunuyor. Ayrıca backlink seo açısından da faydalı oluyor. 


Benden bu kadar. Söz sizde. Yorum yapın, sesinizi duyurun. :) Yapılan yorumlardan haberdar olmak için E-posta yoluyla abone ol bağlantısına tıklayın.

Yorumlar

 1. Kanka Eline sağlık Güzel açıklama olmuş :D

  YanıtlaSil
 2. Sen bi şeyler öğrendin dimi kanka bu yazıdan ?

  YanıtlaSil
 3. Ewet bu kadar şeyi yapmaya erinip çoğu zaman çok güzel paylaşım olsa bile sadece beğenip geçerdim ama bundan sonra yorumda yapacağım artık :)

  YanıtlaSil
 4. :) Yorum yapmak bu kadar basit demek ki kanka...

  YanıtlaSil
 5. aynen bak beni bile alıştırdın kankaa :)) çok sağol ...

  YanıtlaSil
 6. Recep nerelerde yahu, o blogu güncellemiyo ?

  YanıtlaSil
 7. meşkul adam o ders çalışıyo ders :D

  YanıtlaSil
 8. Ya bıraksın 2 dakika sosyal bi tavır sergilesin kanka :) selam söyle

  YanıtlaSil
 9. Yıl sonunda büyük bir patlama ile döneceğim Sosyal ağlara diyor :)

  YanıtlaSil
 10. Diyorsa döner döner kanka Recep hoca

  YanıtlaSil
 11. Şair Gibi coşturacağım Blogu diyor ...Flaş Flaş Flaşş Recep hoca En kısa zamanda Sosyal Ağlarda Çevrimiçi :)))

  YanıtlaSil
 12. http://recepyazir.blogspot.com/ işte merak edilen adres :)

  YanıtlaSil
 13. Reklam yapmayalım lütfen kankaa :))

  YanıtlaSil
 14. Recebime feda olsun kanka :)

  YanıtlaSil
 15. o diilde yorum nasıl yapılıyor ki :D

  YanıtlaSil
 16. işte senin yaptığın gibi ;)

  YanıtlaSil
 17. Çünkü millet olarak genel bir kanımız var: Ben aradığımı bulurum bakar geçerim..

  maalesef.

  YanıtlaSil
 18. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 19. Evet bu kanı değişir inşallah bir gün..

  YanıtlaSil
 20. bence güzel bir blog. ellerinize sağlık.
  araba yarışı oyunları

  YanıtlaSil
 21. teşekkürler işe yaradı

  YanıtlaSil
 22. deneyelim. http://detayara.blogspot.com da deneyeceğim :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın.Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın.