Facebook Zaman Tünelini (Timeline) Tanıyalım


Facebook zaman tüneli, Facebook tarafından geliştirilen yeni bir uygulama. Geniş boyutta resimlerle sizi ön plana çıkarıp daha çekici bir profile sahip oluyorsunuz. Bu yeni değişiklik size 7 gün deneme hakkı veriyor. Yani bu uygulamaya geçtiğiniz zaman, 7 gün içinde görünmesini istemediğimiz paylaşımları kaldırabilir veya istediğimiz gruba gösterebiliriz. Şimdi size zaman tüneline nasıl geçeceğinizi anlatacağım.

Zaman Tüneline Geçiş Yapmak;

Facebook'un geliştirdiği zaman tüneline geçiş yapmak için öncelikle Facebook Timeline adresini ziyaret etmemiz gerekiyor. Bu adrese girdikten sonra, sağ alt köşede bulunan Zaman Tüneline Geç butonuna tıklayın.

Sonra size profilinizin timeline önizlemesini sunuyor. İsterseniz sağ üst köşede bulunan Tura Katıl butonuna tıklayıp adım adım yeni profilinizi düzenleyebilirsiniz.

Yayınla butonuna tıklayıp yeni profilinizi yayınlayabilirsiniz. Ve istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/about/timeline

Zaman Tüneline Kapak Fotoğrafı Eklemek;Zaman Tüneline geçiş yaptıktan sonra sizi temsil edecek resminizi ekleyin. Kapağınız zaman tünelinizi ziyaret eden kişilerin sizinle ilgili göreceği ilk şeydir.

Burada önemli olan bu kapak fotoğrafının boyutları 830x315px olduğudur. Eğer bu boyutlarda bir fotoğraf yüklediğiniz zaman da yerleştirme ihtiyacı duymayacaksınız.


Bu pencereden Facebook zaman Tüneline kapak fotoğrafını var olan fotoğraflarınızdan seçebilir, yükleyebilir, yüklediğiniz fotoğrafı yeniden boyutlandırabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra aşağıdaki pencere ile karşılacaksınız karşılaşacaksınız.

Eğer 830x315px boyutlarında fotoğraf yüklediğiniz de sağa sola aşağı yukarı sürüklemenize gerek kalmayacak. Boyutlar farklı ise istediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz.


Zaman Tüneline Doğum Fotoğrafı Eklemek;

Facebook Zaman Tüneli (Timeline) sayesinde, Facebook'a kaydolup paylaşım yapmaya başladığınız dakikadan itibaren, yaptığınız bütün işlemleri görebilceksiniz. Taki doğum tarihinizi girdiniz tarihe kadar. Bu yüzden doğum tarihinize fotoğraf eklemek isteyeceksiniz. Bu işlemi ise aşağıda ki gibi çözebiliriz.Sağ tarafta bulunan bu tarih sekmesi ile istediğiniz tarihe gidebileceksiniz.Şimdi gerekli olan doğum tarihinize gitmeniz. Doğum sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki pencere gelecek karşınıza.Bu pencere den fotoğraf ekle alanına tıkladıktan sonra, Doğumunuzla ile ilgili bilgiler ve albümlerinizden fotoğraf ekleyebilir veya yeniden fotoğraf yükleyebilirsiniz.


bütün işlemleri yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklayın ve zaman tüneline doğum kapağı ekleme işlemini bitirelim.

Facebook Zaman Tüneli (Timeline) Sık Kullanılanlar Alanını Özelleştirmek;

Facebook Zaman Tüneli (Timeline) sayfanızda yer alan sık kullanılanlar bloğunu özelleştirebilirsiniz. Bu alanda arkadaşlar, fotoğraflar, beğeniler, aboneler, notlar, harita gibi bölümleri ekleyebilir veya kaldırabiliriz.


Bunun için yapmanız gerek bu alanın sağ köşesinde bulunan o işaretine tıklamanız yeterli. Sonrasında aşağıdaki gibi bir pencere açılacak.


Kutucukların üzerinde bulunan kalem simgesine tıklayarak, düzenleme yapabilirsiniz. Boş olan alanları da (+) simgesine tıklayarak doldurabilirsiniz.

Sonuç;


Sonuç olarak Facebook sürekli yaptığı değişikliklerle kullanıcıların direnişine yol açsa da, hala fazla bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Bence bu son gelişme ilgi çekici ve başka boyutta olmuş. Ben beğendim, sıra sizde deneyin ve görün. :)

NOT: Güncellemeye açık bir yazı.


Facebook Yeni Sayfa Tasarımları

Yorumlar