Geçmişe Bakacak Olursak..

Yakalşık 3 yıl olmuş blogumu açalı. O günden bu güne kaliteli kalitesiz bir çok içerik girmişim bloğuma. Ama nereye geldi bu blog deseler görünen bir şey yok. Fakat benim açımdan bu üç yıl zorlu, eğlenceli, hayatımın ilk adımı gibi güzel şeylere neden oldu. Daha dün kurulmuş paravan bir blog değil yani benimkisi..


Aslıda bu konu hakkında daha önceleri de yazmak istedim fakat olumsuzluklar yakamı bırakmadı. Nedir bu olumsuzluklar ? Maddi mavi hayatımda gelişen olaylar.. Bloğumda 1.sene, 2.sene gibi kutlamalar olmadı. Zaten popüler bir blog da değil. Ama şunu iyi anladım ki bloğunuz da bir düzen olursa ve içeriğiniz özgün ise emin adımlar ile ilerledikten sonra bloğunuzun kalitesi ve popülerliği de artar. Bu çok basit gibi görünse de aslında emek, zaman ve özveri isteyen bir uğraş. Ha ben bunları layıkıyla yaptım mı ? yapamadım. Ama yapmadım değil. Süreklilik olmadı benim bloğumda. Zaten sürekli yapsaydım bunu eminim ki şu an iyi bir yerdeydim. Bu durumdan memnun musun deseler, evet memnunum çünkü bloğum internet ortamında çöplük olarak kalmadı. Uzun aralar versemde yazı yazmışımdır bloğuma.  Son zamanlarda daha çok özen göstererek yazmaya devam ediyorum bilmem farkında mısınız? Bundan sonra da bu devamlılık sürecek. 

Blog yazmak bana ve birçok kişiye göre zevkli ve eğlenceli bir olay. Şahsen ben bunları yazarken zevk duyarak yazıyorum okuyan olsa da olmasa da. Bazen bloğumu sanal not defteri gibi de düşünmüyor değilim hani. Okuyan olsada olur olmasa olur dedim ya hani okuyan olsa ve görüşlerini bildirse daha eğlenceli ve zevkli bir ortam haline geliyor burası.  Bunun asıl sebebi kitleye(okuyuculara) hitap edebilme yeteneği. Aslında yetenek değil. Biraz önce söylediğim şeyler yapılırsa ve yapılan yorumlara cevap verildiği zaman ziyaretçi siteye ısınmaya başlıyor ve daha uzun zaman geçirebiliyor sitenizde. Bunlar herkes tarafından bilinen gerçekler. 

Şu an sosyal medya reklam pazarı gibi bir yer. Ziyaretçilerin %70 i bu sitelerden geliyor sitenize, tabiki siz bu pazarı aktif olarak kullanıyorsanız. Popüler olan sitelere siteniz hakkında ve ya başka bir şey hakkında yorum yaparsanız veya paylaşımda bulunursanız sitenizin trafiğinde oynama  olduğunu gözle görebilirsiniz. Bu işlemi sürekli yaparsanız ziyaretçileriniz de aynı şekilde süreklilik kazanır. Tabi sizin uslübunuz bunu etkileyen en önemli faktörlerden biri. 

Sonuç olarak üç yıldır bloğuma ...yazı yazmışım ve bu yazılara ... yorum yapılmış. İstatistikler gösteriyor ki "yeni bu, daha yeni"  Görünüşe bakılırsa etkileşimi fazla olmayan bir blog. Ama şöyle bir gerçek var ki ben de boş durmuyorum etkileşimi artırmak için çalışıyorum.
Üç yıl kısa, boşa geçirilen uzun zaman...

Yorumlar