Google Drive ile Tanışın

Google artık yaptığı yeniliklerle beni şaşırtmıyor. Alışıyor insan bir yerde. Bunu yapsa yapsa google yapar diyorsun. Drive'ım da böyle bir şey işte.

Google dökümanları hepimiz biliyoruzdur. Döküman, sunu, e-tablo ve form gibi içerikleri hiç bir office programına ihtiyaç duymadan Google'ın bu servisi sayesinde çok rahat bir şekilde hazırlayıp paylaşabiliyor ve saklayabiliyoruz. Neredeyse office programlarının hepsi var bu serviste. Bunu neden kullanıym derseniz, tabletinizde çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. İşte bu işin ustaları bu sanal ofise bir de çizim programı eklemişler ki kullananların tüm ihtiyaçlarını karşılayalım tam olsun diye. Bence tam olmuş. Ayrılmam artık buradan. :) 

Nasıl kullanırız ? 

Öncelikle drive.google.com adresine gidiyoruz ve oturum açıyoruz. Eğer gmail hesabınız bile varsa ki şu an olmayan yoktur, oturumunuz açılmış ve daha önceden kullandığınız, hazırladığınız, deneme amaçlı da olsa açtığınız dosyalar sizi liste halinde karşılayacaktır. Eğer oturum açılmadıysa e-posta ve şifrenizle oturum açma ekranı sizi karşılayacaktır.


Göreceğiniz gibi çok sade bir tasarıma sahip. Sade olduğu kadar da, dolu bir hizmet barındırıyor içerisinde drive'ım. Herkesin kolay bir şekilde anlayacağı gibi sol tarafta sidebarda her şey ortada. Oluştur butonuna tıkladığınızda açılan seçenekler bize ihtiyaçlarımız doğrultusunda oluşturabileceğimiz dökümanları gösteriyor. Blogger kullanıcıları burada form seçeneğini kullanmışlardır. Reklam ve sponsorluk formu gibi. Ben kullandım mesela. Diğer menüler de aynı şekilde. Biz yeni olan Çizim menüsüne tıklayalım. 


Yeni sekmede açılan, paint benzeri ama paintten daha da kullanışlı sanal bir uygulama. Sol üst kısımda yer alan adsız çizim yazısına tıkladığımızda çalışmanın adını değiştirebiliriz. Örn: logo 


Şekiller, oklar, belirtme çizgileri, denklem gibi hazırda bulunan standart çizimlerden yaratıcı şeyler çıkartabilirsiniz. 

Bu çizimler yetersiz gelirse, dosya yükleme imkanı sunan drive'ım bize büyük bir alternatif sunuyor. Aşağıdaki resimden de göreceğiniz üzere sürükle bırak yöntemi ile kolayca resimleri çalışma alanımıza atabiliyoruz. Png dosyalarımızı çalışma alanına atabilmemiz de ayrı bir güzellik.


Yaptığımız çizimin herhangi bir kenarına metin eklememizde haliyle mümkün. Bunun için menüde bulunan metin kutusu seçeneği ile kolay bir şekilde metin ekleyebiliyoruz. Tüm bu işlemlerde sonradan değiştirme de yapabiliyoruz.


Sorununuz için basit, karmaşık olmayan bir kaç adım da ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bu programı aktif olarak kullanacağınızdan eminim. Benden bu kadar. Yaratıcılığınız ve hayal gücünüz size iyi bir çalışma çıkarır umarum. :) 

Yorumlar