Kenar Çubuğunun Olmazsa Olmaz Eklentileriİnternette bloglar için yüzlerce eklenti bulabilirsiniz. Hatta ben de kendi blogumda sıkça Blogger eklentisi paylaşıyorum. Ancak bu eklentilerin hepsini blogunuza eklemeye kalkarsanız karmakarışık bir tasarıma sahip, açılması uzun süren, ziyaretçileri kaçıran bir blog olmanız çok yükek bir ihtimaldir. 

Bu yazıda blogunuzun sidebar’ı yani kenar çubuğunda olması gereken eklentilerden bahsedeceğim. Bu eklentileri seçerken blogunuza işlevsellik katarak size katkı sağlamalarını gözününe bulundurduğumu hatırlattıktan sonra eklentilre geçmek istiyorum. 

1. E-Posta Abonelik Kutusu
E-Posta aboneliği kutusu

Bir blogu takip etmenin en kolay yolu e-posta aboneliğidir. Günümüzde her internet kullanıcısının en az 1 e-posta hesabı olduğunu düşünürsek teknik bilgisi çok az olan kişiler bile blogunuzu e-posta ile rahatlıkla takip edebilir. 

Bu yüzden hemen bir FeedBurner hesabı oluştururmalı ve ayarlardan e-posta ile abonelik seçeneğini aktifleştirmelisiniz. Daha sonra bir e-posta abonelik kutusu eklemelisiniz. 

2. Sosyal Butonlar
sosyal butonlar

Sosyal medya blog yazarları için bulunmaz bir nimet. Blogunuzu pazarlayabileceğiniz, yazılarınızı duyurabileceğiniz, yeni okuyucular kazanabileceğiniz, yeni yazı fikirleri bulabileceğiniz bir ortam. Öyleyse blogunuzun sosyal medya entegrasyonuna önem vermelisiniz. 

Blogunuzu sosyal medya hesaplarınıza bağlayarak takipçi sayınızı arttırmanın, takipçileriniz aracılığıyla yeni okuyucular kazanmanın yolu blogunuza sosyal medya butonları eklemekten geçiyor. 

3. Popüler Yayınlar
popüler yayınlar

Blogunuzu ilk kez ziyaret eden birini etkilemek ve tekrar ziyaret etmesini sağlamak için en etkili slahınız içeriğinizdir. Ziyaretçi içeriğinizi beğenirse blogunuzu tekrar ziyaret etmek için yer imlerine ekleyecek veya blogunuzu takibe alacaktır. Peki ya son yazılarınız vasatsa? 

Her yazınız mükemmel ve popüler olacak diye bir şart yok. Çeşitli nedenlerle bazı yazılarınız istediğiniz güzellikte olmayabilir. Bu durumda blogunuza ekleyeceğiniz popüler yayınlar eklentisiyle ziyaretçiyi o yazılarınıza yönlendirebilir ve etkileyebilirsiniz. 

4. Arama Kutusu
arama kutusu

Ziyaretçilerinizin aradıkları bilgiye kolayca ulaşmalarını sağlamak için blogunuza bir arama kutusu eklemelisiniz. Özellikle içerik adediniz fazlaysa ve çeşitli konularda yazılar yayınlıyorsanız ziyaretçilerinizin istedikleri yazıyı bulmaları için arama kutusu şart. 

5. Google Friend Connect
google friend connect

Blogunuza ekleminiz gerektiğini düşündüğüm son eklenti ise Blogger’ın gadget listesinde “İzleyiciler” ismiyle bulabileceğiniz Google Friend Connect eklentisi. 

Bu eklenti Blogger kullanacıların, kumanda paneli aracılığıyla birbirlerini takip etmelerini sağlıyor. Blog dünyasında çok yaygın kullanıldığı çin blogunuza eklemenizi öneriyorum.Yazar Hakkında:
Bu yazı; blog yazarlığı, Blogger geliştirme, SEO, sosyal medya, dijital pazarlamai kişisel gelişim konularıyla ilgilenen ve içerik üreten tarafından yazılmıştır. Yazarın diğer yazılarını kişisel blogu olan Blog Hocam’da okuyabilirsiniz.

Yorumlar