Wordpress ve Ben

Öncelikle bir blogger kullanıcısı olarak wordpress i hep merak etmişimdir. Aslında mantık hepsinde aynı fakat geliştirilebilirliğiyle ve kalitesiyle dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir.

Bilenler bilir yaklaşık 3 yıldır bu blogda yazıyorum. İlk olarak bastepe.blogspot.... diye başladım ben bu işe. Biraz bi şeyler kaptıktan sonra alan adı denilen olaya girdim. hbastepe.com olan ilk alan adımı aldım ve bloguma yönlendirdim. Bakın sadece alan adı aldım daha hosting falan yok :) Neyse efenim yaklaşık bir sene bu ad altında çok çetrefilli olmasa da bir kaç dişe dokunur şeyler yapmışımdır. Sonradan gelişen olaylar nedeniyle sekteye uğrayan blog hayatım, kısa bir araya girdi. Tabi hbastepe.com alanadını kim napsın diyerek sadece 1 seneliğine buy etmiştim ben. Ama sene dolunca, gelen uyarı maillerine rağmen hiç aldırış etmeyen ben bloğuma duraklama dönemi yaşatmış oldum. Kötü oldu bu. Tekrar bir azimle isim soyisim tarzında alan adı alarak işi daha da kişiselliğe döktüm ve bloğuma yeniden hayat vermeye başladım. Bu sayede canlanan bu blog ileride daha büyük işlere ve projelere imza atacağının kanıtını ban maille gönderiyor bile :)

Asıl konuya gelelim. Şimdi bu radyasyona maruz kalan çocuk bi derneğe site yapmaya kalkışır. Blog işini biliyor ya hani ;) Aklına ilk gelen wordpress olur. Bir kaç tema araştırır ve düşüncesini kesinleştirir. Daha önceleri localhostta çaycılık yaparken bir kaç şey kapmıştır. Tema kurma, wordpress kurma vs. Çay ocağındaki bilgisayarına wamp server kurup denemeler yapmıştır. Yani bir server a wordpress kuracak kadar bişeyler öğrenmiştir. Bu kadar bilgiyle bir işe kalkışan çocuk, tema satın alıp kurduktan sonra çıkan hataları çözemediği için kendisine çok kızmıştır. Anlamıştır ki akıl egodan üstündür. 

İşin aslı, yaptığım bu işte bana en büyük desteği veren, beni bu işten kurtaran Enes İlhan kardeşime sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Ufak tefek şeyler de olsa bilmeyen birisi için çok büyük yardım bunlar. Gerçekten başlamak öğrenmenin yarısıymış. Yakın zamanda wordpress e geçip php hakkında bilmediğim şeyleri, laboratuvarım olan bloğumda yazarak öğrenmek ve pekiştirmek istiyorum.

Yorumlar