Yasayı ihlal edene 2 bin lira

Kültür bakanlığı telif hakları yasasında değişiklik yapmaya hazırlanıyormuş. Bundan sonra Facebook, Twitter gibi sosyal platformlarda eser sahibinin izni olmadan paylaşılan film video ve fotoğraflara yeni düzenleme ile ceza verilecekmiş. Karmaşık bir durum. Amaç daha bilinçli toplum oluşturmak.

Şimdi PSY nasıl bu kadar meşhur oldu ? Sosyal paylaşım sitelerine yüklediği video ile rekor kıran bir sayıda izlendi. Şimdi ben youtube da var olan vir videoyu paylaştım diye ceza mı ödeyeceğim ? Eser sahibinin yasal izni ne demek ?

Ayrıca yasayı ihlal edene 2 bin liraya kadar para, cd çoğaltana 4 yıla kadar hapis cezasının uygulanacağı yeni yasayla; internetteki sosyal payşaım sitelerinde link vererek müziğin ya da videonun bulunduğu adrese yönlendirme yapmak suç sayılmazken; sahibinin izni olmadan video ya da müzik yüklemek ve paylaşım yapmak yasak sayılacak.

Ama güzel bir yapılanma olabilir bu. Herkes esere saygı kavramını öğrenir. İnternet ortamında biraz zor olsada inş. ceza caydırıcı olur. Özellikle fotoğraf alanında hiç saygı yok. Malum sitede gördüğüm eser ertesi gün veya bir kaç gün sonra Facebook'ta üzerine söz yazılmış, kırpılmış bir şekilde paylaşılıyor. Bu üzücü bir durum bence. Adam siteye güvenerek paylaştığı fotoğrafa bile imza atmıyor bir de. Hoş kırpıştıra kırpıştıra onu da kaybediyorlar.

Ne diyelim güvenli internet :)

Yorumlar