Bonsai de son durum !

Bonsai adlı minyatür ağaçlara merak salmıştım. İnternet üzerinden aldım ve iki adet ufak saksı ile aldım. Amacım kendimi dizginlemek sabırsızlığımı gidermek gibi bir şeydi. Çünkü özen isteyen ve uzun sürede yetişen bir bitki. Hatta aldığım zaman biraz bahsetmiştim. Bonsai Nedir ? linkinde bonsai hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Gelelim son duruma. Şimdi efenim bu iş öyle sandığım kadar basit değilmiş. Ya da ben hakikaten çok sabırsız mışım. Bunu kesin olarak anladım. İlk tohumları attım ve cam kenarına koydum. Her gün kontrol edip ihtiyaçları varmı diye sordum. Her şey iyi gidiyordu aslında. Bir gün kıpırdanmalar gördüm ve sevindim. Farklı bir şekilde. Garip bir histi bu. Sanki benim tohumum. Bu kıpırdanmalar biraz daha arttı ve tohumlar yavaş yavaş fidana dönüşmeye başladı. Hiç yardımcı olmadım bu evrede. Kendileri kırdılar kabuklarını. Görsünler dışarının zorluklarını daha ilk baştan. Neyse bunlar iyice baş gösterdikten yani 5 cm kadar olduktan sonra kurumaya başladılar. Nedenini bilmiyorum çözemedim de hiç. Neden ama.Sen bekle bir ay bir buçuk ay kadar sonra bırak git. Gerçekten bir anlam veremiyorum. 

Yılmadım tekrar tohum attım. Tekrar aynı sonuç. Yine yeni yeniden derken 5 ay kadar geçmiş. He ay bir tohum büyütmüş ve uğurlamışım. Vazgeçtim demiyelim de tohum bitti desek daha doğru olur. Şimdi biraz daha büyümüş yetişmiş bir bonsai alıcam ve orda denicem şansımı. Bakalım artık o da gelirken vazgeçmese bari.. 

Yorumlar