Foursquare ve Swarm Nedir ?

Foursquare uygulamasını her platformda bir kaç yıldır aktif olarak kullanıyorum. Bir nevi günlük, ajanda gibi. Şahsen unutkan bir insan olarak, geçen hafta salı günü ne yaptığımı nereye gittiğimi hatırlamakta güçlük çekiyorum. İki dakika da bakıp, check-in yaptığım yerden hatırlayabiliyorum o gün olanları. Benim işime yarayan ve sıklıkla kullandığım bir program.

Şu dönemde sosyal olmayan, akıllı telefon kullanmayan insanımız  pek az sayıda. Hal böyle olunca telefonlarda uygulamalardan geçilmiyor. Sosyal medyada paylaşmayı çok seven milletimiz, gittiği yerleri ve yediği yemekleri arkadaşlarıyla paylaşmak zorunda kalıyor. Garip napsın ? :)  Foursquare uygulaması Türkiye'de popüler olmasında ne olsun dimi ama ? (Bu dağların mayoru deli çoban.)
Foursquare çılgınlıgı!
Uygulamada check-in yapmak için girdiğinizde çevrenizde tüm home ları residance ları, apt. ları malikaneleri, kafeleri, restorantları, işyerlerini, ofisleri devlet kurumlarını vs. görmeniz mümkün. Şimdi bilmediğiniz bir yerde bir ofis arıyorsunuz. Aç uygulamayı, adres tarifi al, yürüyerek mi yoksa arabayla mı seç sana yolu göstersin ki %90 doğru sonuç alıyorsunuz tecrübeyle sabit. Sonra ilk defa gideceğiniz bir mekan hakkında, daha önceden gidenlerin tavsiyesini görebiliyorsunuz ve mekan hakkında belirli bilgiye sahip oluyorsunuz. (Kısmen) Gittiğiniz mekanda bırakılan tavsiyelere dikkat etmek zorunda kalıyorsunuz. Acaba servis yavaş mı ? Kahvesi güzel mi ? Çayı taze mi ? vs.

Gel gelelim Dennis Crowley’in (Foursquare in kurucusu) popüler olan bu uygulamayı ikiye bölmeye karar vermiş ve bölmüş. Foursquare de yaptığımız check-in ler Swarm isminde yeni bir uygulamaya taşınmış. Bundan sonra kullanıcılar check-in’lerini Swarm üzerinden yapmaya devam ederken, Foursquare yerel arama ve keşif fonksiyonuna odaklı olarak değişecekmiş.

Swarm'la artık çok daha kolay!

Swarm’la birlikte gelen en önemli yenilik civar paylaşımı (neighbourhood sharing): Uygulamanın üst bölümündeki turuncu renkli ve sürüklediğimizde geriye dönen kısım. Civar paylaşımını açtığınızda arkadaşlarınız sizin yakın civarlarda olup olmadığınızı görebiliyorlar. Eğer arkadaşlarınız da bu özelliği açık olarak kullanıyorsa, size yakın yerlerdeyken, check-in yapmalarına gerek kalmadan, Swarm sizi bundan haberdar ediyor.

Şimdiye kadar foursquare dediğimiz uygulamaya swarm demek garip. Ayrıca check-in yapmak için başka bir uygulamaya yönledirilmekte aynı şekilde garip. Şahsen ben check-in yapmak için ikinci bir uygulamaya neden ihtiyaç duyayım? Gereksiz bence. Ama şirket olarak ne düşünüyorlar bilmiyorum. Acaba bu değişiklikle reklam falan alıp büyüme peşindeler mi ? Yakın zamanda bölünmek pek başarı getireceğini de zannetmiyorum ama bu işi fazla abartmamalarını buradan ivedilikle söylüyorum.

Ben hala swarm ı denemedim. Deneyenler görüşlerini belirtirlerse bende ikna olurum belki :) Yakın zamanda foursqure den check-in özelliğini kaldırmazlarsa, ben hala aynı şekilde devam etmeyi düşünüyor ve baş kaldırıyorum. :)

Yorumlar