Yasamak Demek


Bazı şeyleri büyütüyoruz. Hemde çok büyütüyoruz. Öyle ki bazen içinden çıkılamayacak bir hal alıyor. Yaptığımız hesaplar, kurduğumuz hayaller, planlar ve daha bir sürü şey yalan oluyor. Olmaması gerekiyor ama öyle değil mi? O kadar plan yaptık sonuç bu mu olacaktı?

Üzerinde yaşadığımız bu dünyaya fazla anlam yukluyoruz. Belki hakliyiz belki değiliz. Sonuçta inancimiza gore gerçek ve sonsuz olan ahiret için birikim yapma yeri bu dünya.
Bana sorarsan mutsuz olmak için yaşıyoruz burada. Çünkü yaşadığımız sure boyunca bunun farkına varamiyoruz. Çünkü ölüm bize o kadar yakın dururken hiç bize ugramicakmis gibi geliyor. Çalış, çabala, uğraş, gerek işinde gücünde gerekse insan ilişkilerinde olsun hep bi mutsuzluk vardır.

Mutluluk kavramı herkes için eşit bir çizgidir. Sanal bir çizgi. Herkes eşit şekilde mutludur bir bakıma. Sadece iniş çıkışlar olur bu sanal mutluluk düzleminde.

Örneğin hayalin gerçek olur mutluluğun zıplar üst düzeylere çıkar, derdin, tasan sıkıntın olur bu seferde mutluluğun en alt seviyelere iner. Mutluluk düzleminde mutsuzsundur. Bunun bir sebebide beklentilere alakalıdır. Beklentisi yüksek olan insanin mutlu olma olasılığı yüksektir. Mesela hayali bmw olan bir adam o bmw yı aldığında mutluluk düzlemini fazlasıyla yükseltir. Böylelikle çok mutlu olur. Ama bu hayali gerçek olmazsa bir o kadar mutsuz olur. Kendisini ona sartlamistir. Birde şöyle bir şey var; o bmw yı alamadığı her gün mutluluğu kısıtlanır. Bu çizgiyi çok iyi ayarlayıp, kendimizi bu kocaman dünyada dar bir alana hapsetmeyelim. Ne gerek var uzulmeye.

Geçenlerde okuduğum bir kitapta "yaşamak demek, rastlantı  demek, umut demek değil miydi? Peki yaşamak ? Yasamak; sevinmek ve bütün güzel duyguları içinde hissetmek değil midir ? İnsanın yaşadığının en büyük göstergesi nedir ?

Bence de GÜLMEK.
24.05.2016 - Hamza

Yorumlar