Adalet Kupası Hikayesi


Geçen gün bu garip bardağı keşfettim. Adam bunu yıllar önce yapmış anlam yüklemiş biz de şimdi oooo adama ne kadar hakliymis falan muhabbeti yapıyoruz. Şunu demeye getiriyorum. Okumuyoruz. Arastirmiyoruz. Öylesine yaşıyoruz yeminle. Televizyonun ve telefonun kölesi olmadan yaşamayı öğrenelim. (Hoş bunu da telefondan yazıyorum fakat şu an durum bunu gerektiriyor. Bazı kelime hataları olabilir affola..) hiç olmadı her gün gazete okumaya çalışın. Ana fikir okuyalım.
Hikayeye gelecek olursak;
image
M.Ö. 580 – M.Ö. 500 tarihleri arasında yaşamış olan Sisamlı Pisagor, Yunan filozof ve matematikçidir. Ünlü düşünürün buluşu olan ilginç bardağın çok önemli ve anlamlı bir özelliği bulunmaktadır.

Adalet kupasını 2 bin 500 yıl önce icat eden düşünür ters Çan biçimindeki bu kupaya ilginç bir özellik katmıştır. Kupanın altı delik olmasına rağmen içindeki asla dökülmez. Ne zaman kupaya doldurulan içecek kupanın sınır çizgisini aşar, o zaman içindekiler son damlasına kadar akıp gider. Kupaya adalet kupası ismini veren filozof bu kupa ile şunu söylemek ister:
"aza kanaat getirmeyen, çoğu bulamaz” sözünü belirtmek istemiş ve açgözlü kişilere uyarıda bulunmuştur. Ünlü düşünür bir başka mesajını da şu şekilde vermiştir:
“İnsan bazen yaşamın sundukları ile yetinmeyi bilmeli, zira daha fazlasını arzularken elindekiler de kayıp gidebilir…
Kaynak: Fatih M.Aygüneş – İzmir Kültür ve Turizm Dergisi

Yorumlar