Sigarayı Nasıl Bıraktım ? Sende Bırakabilirsin!


Sigarayı Nasıl Bıraktım ?
Yaklaşık 8 yıldır içtiğim sigarayı bırakmak aklımın ucundan geçmezdi. Hani ben öyle bırakacam diyipte bir türlü bırakamayanlardan olmadım. İçiyorsam içtim. Cidden hala inanamıyorum kendime. Şu an ben nasıl sigara içmiyorum diye soruyorum bazen kendi kendime. Öyle bir alışmışki vücut, sanırsın protein almazsan olmaz. Ama öyle çok ta zor olmuyor sigarayı bırakmak.
Öncelikle ben şanslıyım, burnumdan bir operasyon geçirdim ve iki gün hastanede yatmak zorunda kaldım. Günde neredeyse bir paket sigara içen birisi olarak iki gün içmeden nasıl dayandım bilmiyorum. İlaçların etkisi olsa gerek çünkü hiç canım istemedi bile. Hastanede yatarken hani sigara aklıma bile gelmiyor fakat bırakıp bırakmayacağım konusunu da da zerre düşünmedim. Neyse taburcu oldum eve geldim burnum sarılı, yüzüm gözüm şiş üst dudak hareket etmediği için sıvı gıdayla besleniyorum falan gene sigara aklıma gelmiyor. Tabi ki aklıma getiren ve bana bırakmam konusunda gaza getiren kişi annem oldu. Canım anam ne güzel de yapmış.

Aradan iki üç gün geçti ben iyileşmeye başladım herhalde ilaçların etkisi azalmış olsa gerek çünkü canım öyle bir sigara çekti ki ama olmayınca içemedim. Annem son paketimi atmış. İşte burada da irade devreye giriyor. İrade insanın kendini kontrol etmesidir, kendini bilmesidir, doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü bilmesidir. Evet benim iradem güçlüymüş, bırakacam dedim bıraktım.

Nasıl bıraktım ?
Geçirdiğim ameliyat nedeniyle yaklaşık beş gün kadar sigaraya içmeye fırsatım olmadı. Haliyle sigaranın ağızda bıraktığı o tat kayboldu. Bir sigara yakıp içmeye çalıştığınızda ağzınızda ki o pis tadı hissedip, içinize bile çekmeden atacaksınız sigarayı. Tabi bırakmak niyetinde iseniz. Ben sigarayı bırakmak için hiç bir ilaç kullanmadım, doktora başvurmadım, ne bileyim nikotin bantı veya elektronik sigara kullanmadım. Sadece 5 gün içmek için vakit bulamadım bunu fırsat bilip bıraktım. Eğer sizin böyle bir şansınız var ise mutlaka değerlendirin. İnanın sigaranın ne kadar zararlı bir illet olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Yok öyle sigarayla hava atılan bir toplum çıkarın kafanızdan bunları. Hani güzel olan her şey zararlıdır ya hakikaten de öyle.

Neler değişti ?
Param cebimde kaldı. En büyük güzellik. Eğer bir planınız varsa ve buna bütçe ayırmak için sıkıntı çekiyorsanız bulunmaz bir kaynak sigara parası.  Sağlığımdan bahsetmeye gerek yok sanırım. İnanın içtiğim dönemlerde kalbimde arada bir sıkışma hissediyordum. Doktora falan görünmedim ama rahatsız edici düzeyde bir süre devam edip geçiyordu. Bişi söylim mi şimdi yok öyle bir dert. Ne kadar da güzel öyle değil mi ? İçmeyenlerin daha iyi anladığı o leş gibi kokan ve üzerinize sinen sigara kokusu. Önceden hiç fark etmezdim. Sigara içip içeriye girdiğinizde içmeyenlerin üüff püfff yapmasının haklı sebepleri varmış. Ulan leş gibi kokuyor muşuz ya. Üzerinizdeki sigara kokusundan kurtulun.

Sigarayı 21 Şubatta bıraktım. O gün bu gündür içmiyorum. Yaklaşık 40 gün olmuş. İyi de yapmışım şuan çok rahatım. Sizde çok geç olmadan kurtulun bu illetten. Kamu spotu gibi oldu ama bunlar benim kişisel düşüncelerim.
Nice sağlıklı günlere..

Yorumlar